8 اقدام ضروری که پیش از واگذاری سیم کارت خود باید انجام دهید

پیش از واگذاری سیم کارت باید اقداماتی مانند حذف اکانت شبکه های اجتماعی، ایمیل، پیامرسان ها، تغییر شماره در سیستم های بانک و کارهای دیگر را انجام دهید.
تاریخ انتشار :
06، فروردین 1399
دسته بندی :

واگذاری سیم کارت مانند فروش خانه یا هر وسیله دیگر نیست. سیم کارت شما می‌تواند در زمینه‌های گسترده‌ای مورد استفاده قرار بگیرد. ثبت نام ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و پیامک‌های بانکی، از مواردی هستند که شما از شماره سیم کارت خود استفاده می‌کنید. در صورتی که بدون توجه به این موارد سیم کارت خود را صرفاً به فرد دیگری واگذار کنید، بخش زیادی از اطلاعات شخصی خود را در معرض سوء استفاده افراد غریبه قرار می‌دهید. حتی اگر سیم کارت خود را به فرد قابل اعتمادی می‌سپارید، بعدها ممکن است برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل خود دچار مشکل شوید. بنابراین اگر قصد فروش سیم کارت خود را دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است. در اینجا 8 اقدام مهم را بیان می‌کنیم که پیش آنکه سیم کارت خود را واگذار کنید، باید همه آن‌ها را انجام دهید.

 

  1. حذف اکانت یا تغییر شماره در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان مانند واتساپ و تلگرام صرفاً با وارد کردن شماره تلفن قابل ثبت نام هستند. اگر کسی سیم کارت شما را داشته باشد، با وارد کردن شماره و بعد از دریافت کد فعال‌سازی، به راحتی می‌تواند وارد اکانت شما شود. اگر به اکانت خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید کانال‌ها، گروه‌ها و تاریخچه پیام‌ها را حفظ کنید، می‌توانید شماره اکانت خود را عوض کنید. در غیر این صورت، باید اکانت خود را حذف کنید. در مورد شبکه‌های اجتماعی و ایمیل نیز همین‌طور است. در این مقاله نحوه حذف اکانت یا تغییر شماره در اکثر شبکه‌های اجتماعی را توضیح داده‌ایم.

 

  1. حذف یا تغییر شماره در سیستم الکترونیکی بانک‌ها

یکی از اقدامات مهمی که پیش از واگذاری سیم کارت حتماً باید انجام دهید این است که سرویس پیامک یا اینترنت بانک‌هایی را که با شماره سیم کارت مورد نظر ثبت کرده‌اید، حذف کنید یا شماره آن‌ها را تغییر بدهید. برای انجام این کار می‌توانید به بانک‌هایی که در آن‌ها حساب دارید مراجعه کرده و بخواهید که شماره جدید شما در سیستم ثبت شود. در برخی از موارد می‌توانید از طریق بانکداری الکترونیک نیز این کار را انجام دهید.

 

  1. حذف یا تغییر شماره در تمام سازمان‌ها

اگر با سازمان‌هایی مانند اداره مالیات، آب و برق و گاز، مخابرات، اداره ثبت اسناد، قوه قضاییه سامانه ثنا، یا هر سازمان دیگری سر و کار داشته اید، با مراجعه حضوری می‌توانید درخواست کنید که شماره شما تغییر پیدا کند. در صورتی که این کار را انجام ندهید، پیامک‌های اطلاع‌رسانی این سازمان‌ها را از دست خواهید داد.

 

  1. اطلاع‌رسانی به دوستان و خانواده

حتماً به مخاطبان خود که می‌خواهید بعد از واگذاری سیم کارت، شماره جدید شما را داشته باشند، از طریق پیامک یا ارسال پیام در شبکه‌های اجتماعی اطلاع بدهید که شماره شما عوض شده است. به این ترتیب از تماس‌های غیر ضروری و ایجاد مزاحمت‌های گاه و بی گاه برای خریدار سیم کارت خود جلوگیری می‌کنید.

 

  1. انتقال مخاطبان ذخیره شده روی سیم کارت

همیشه این امکان وجود دارد که تعدادی از مخاطبان را سهواً یا عمداً روی سیم کارت خود ذخیره کرده باشید. معمولاً کسانی این کار را می‌کنند که بعد از تعویض گوشی بتوانند همچنان به مخاطبان خود دسترسی داشته باشند. قبل از واگذاری سیم کارت حتماً مخاطبان ذخیره شده روی آن را به گوشی خود منتقل کنید و بعد از آن همه مخاطبان را پاک کنید. مطمئن شوید که پیام‌های متنی ذخیره شده روی سیم کارت را هم پاک می‌کنید. برای این منظور باید به قسمت تنظیمات پیامک‌های متنی خود بروید.

 

  1. رعایت فاصله حداقل 20 روزه بین دو واگذاری سیم کارت

برای آن که بتوانید یک سیم کارت را واگذار کنید، باید حداقل 20 روز از تاریخ آخرین تعویض مالک سیم کارت گذشته باشد. مثلاً اگر سیم کارت خود را از فردی خریداری کرده‌اید و می‌خواهید ظرف چند روز آن را به فرد دیگری بفروشید، باید 20 روز صبر کنید و در طول این مدت از سیم کارت خود به خوبی نگهداری کنید.

 

  1. تسویه قبض‌ها پیش از واگذاری سیم کارت

تسویه قبض خود را به روز کنید و تمام بدهی‌های خود را پرداخت کنید. اگر خط شما همراه اول است، می‌توانید از طریق دفاتر پیشخوان خدمت یا شماره گیری کد #1*،  همچنین می‌توانید وارد پرتال اپراتور همراه اول شده و از بخش سرویس‌ها، صورتحساب سیم کارت‌های دائمی را پیدا کنید. از این قسمت می‌توانید مبلغ بدهی را مشاهده کرده و در صورت تمایل آن را پرداخت کنید.

 

پرداخت صورتحساب همراه اول

 

  1. سیم کارت خود را بفروشید!

بعد از آنکه همه مراحل بالا را انجام دادید، می‌توانید به دنبال یک خریدار باشید تا سیم کارت خود را به بالاترین قیمت بفروشید! همچنین می‌توانید سیم کارت خود را در شماره ماندگار نیز قیمت گذاری کرده و به فروش برسانید!

 

قیمت گذاری و فروش سیم کارت در شماره ماندگار