چطور به خریدار سیم کارت خود اعتماد کنیم؟

در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چه نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید به کسی که قصد خرید سیم کارت دائمی یا اعتباری شما را دارد، اعتماد کنید.
تاریخ انتشار :
26، بهمن 1398
دسته بندی :

خیلی از افراد دارای سیم کارت‌های دائمی و اعتباری هستند و افراد زیادی نیز در بازار هستند که به دنبال خرید سیم کارت دائمی همراه اول، ایرانسل یا رایتل هستند. خریداران سیم کارت‌های اعتباری هم کم نیستند. بنا به بازخوردهایی که از افراد مختلف دریافت کرده‌ایم، اگر شما هم قصد فروش سیم کارت خود را داشته باشید، احتمالاً این سؤال به ذهنتان خطور کرده که چطور به خریدار سیم کارت خود اعتماد کنم؟ البته با توجه به مشکلاتی در که فرآیند خرید و فروش سیم کارت معمولاً پیش می‌آید، بنابراین حق دارید که دچار تردید شوید. در این میان نکاتی وجود دارند که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید سیم کارت خود را با موفقیت و بدون دردسر بفروشید. البته این موارد برای زمانی هستند که شما مشتری خود را انتخاب کرده‌اید و قصد دارید که مراحل قانونی مربوط به انتقال مالکیت را انجام بدهید. اگر هنوز موفق به پیدا کردن مشتری برای سیم کارت خود نشده‌اید، توصیه می‌کنیم مقاله ما در مورد نحوه فروش سیم کارت با بالاترین قیمت را بخوانید و سپس به همین صفحه بازگردید.

معامله مربوط به خرید سیم کارت دائمی یا اعتباری را در دفاتر امور مشترکین انجام دهید

برای جلوگیری از ایجاد هر مشکلی، بهتر است که با مشتری خود بعد از هماهنگی‌های لازم، در یک دفتر امور خدماتی مربوط به مشترکین قرار گذاشته و مراحل مربوط به انتقال سند را در یکی از این دفاتر انجام دهید.

در مورد نحوه پرداخت به توافق برسید

حتماً پیش از انجام معامله، با خریدار سیم کارت خود در مورد نحوه پرداخت صحبت کنید. مثلاً ممکن است وی بخواهد به صورت نقدی یا با یک چک پرداخت را انجام دهد یا مبلغ مورد نظر را کارت به کارت کند. واریز از طریق شبا نیز از جمله راه‌هایی است که معمولاً هنگام انجام چنین معامله‌هایی صورت می‌پذیرد. البته محدودیت مبلغ در پرداخت کارت به کارت را نیز باید در نظر بگیرید. در هر صورت بهتر است از قبل با مشتری خود در این زمینه به توافق برسید. خصوصاً اینکه در ارتباط با واریز وجه‌های پایا، تاکنون کلاه‌برداری‌هایی صورت گرفته است. در نهایت هر روشی که انتخاب می‌کنید، باید به طور دقیق بررسی شود و مطمئن شوید که امکان تقلب یا کلاه‌برداری در آن وجود ندارد.

گربه را دم حجله بکشید!

انجام معامله مربوط به خرید سیم کارت دائمی یا اعتباری، بدون انجام توافق‌های اولیه، به احتمال زیاد با مشکل روبرو خواهد شد. بارها مشاهده شده که بسیاری از افراد به امید تخفیف بیشتر تا پای معامله می‌روند و البته به دلیل عدم رسیدن به توافق، معامله به هم می‌خورد. شما به عنوان فروشنده باید قیمت مورد نظر خود را به طور صریح به خریدار اعلام کنید و حتی در مورد زمان و مکان مربوط به انجام معامله هم صحبت کنید. عدم شفاف بودن یا رودربایستی، می‌تواند باعث لطمه خوردن به شما یا حتی ضررهای کوچک و بزرگ شود.

از خریدار سیم کارت خود، تقاضای مدارک هویتی کنید

بدون آن که بابت این مسئله خجالت بکشید، از خریدار خود مدارک هویتی‌اش را تقاضا کنید. این مدارک را با مدارک بانکی خریدار تطابق دهید و در صورت وجود تناقض، بهتر است معامله را کنسل کنید. با توجه به کلاه‌برداری‌هایی که در این زمینه به دفعات زیاد صورت می‌گیرد، توصیه می‌کنیم که چک کردن مدارک هویتی را به شدت جدی بگیرید.

سیم کارت خود را در شماره ماندگار به فروش برسانید

یک قرارداد مکتوب تنظیم کنید

نوشتن مبایعه نامه یا یک قرارداد که در آن مشخصات خریدار و فروشنده، مبلغ معامله و تاریخ آن درج شده باشد، می‌تواند برای خریدار و فروشنده، بسیار مفید باشد. خصوصاً اینکه قوانینی که اپراتورهای تلفن همراه برای انتقال مالکیت سیم کارت دارند، با قوانین جاری کشور کمی در تناقض است. به همین دلیل اگر زمانی از سیم کارت شما سوء استفاده‌ای صورت بگیرد، با ارائه مدرک قرارداد، می‌توانید نشان بدهید که مسئولیت استفاده از این سیم کارت، از تاریخ فروش، بر عهده شما نبوده است.

از انتقال مالکیت مطمئن شوید

تنها مدرک قرارداد کافی نیست. زمانی که همه مراحل انتقال سند را انجام دادید، مطمئن شوید که سیم کارت به نام خریدار شده و مالکیت آن به طور کامل تفویض شده است.

پول خود را پیش از معامله می‌خواهید؟

توصیه می‌کنیم که اگر درخواست پرداخت پول را پیش از معامله دارید، ابتدا شرایط خود را با مشتری طی کنید. دریافت پیش پرداخت نیز با ارائه رسید از جانب شما باید همراه باشد.

معامله را به صورت وکالتی و صلح نامه‌ای انجام ندهید

توصیه می‌کنیم که برای آنکه مطمئن شوید تمام مراحل مربوط به فروش سیم کارت شما به طور دقیق و قانونی انجام شده است، وکالت فروش یا خرید سیم کارت دائمی یا اعتباری به کسی ندهید. همچنین بهتر است که از عقد صلح نامه‌ای استفاده نکنید و تمام مراحل انتقال مالکیت را بدون پیش شرط انجام دهید.

قیمت تمام شده سیم کارت را در نظر بگیرید

دقت کنید که خرید و فروش سیم کارت، دارای هزینه‌هایی مانند هزینه انتقال سند، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه استعلام و موارد دیگر است. گاهی ممکن است که میزان این هزینه‌ها به میزان چشمگیری بالا باشد. برخی از خریداران سیم کارت، گاهی قیمت بالا به فروشنده پیشنهاد می‌کنند تا فروشنده به آن‌ها اعتماد کرده و خریداران دیگر را رد کند. بعد از آن، با ادعای این که هزینه‌های مربوط به انتقال سند خیلی بالاست، درخواست تخفیف می‌کنند. در چنین شرایطی برای جلوگیری از این اتفاقات، بهتر است همان ابتدا در مورد هزینه تمام شده فروش سیم کارت خود با خریدار به توافق برسید. اگر همه این هزینه‌ها را پیش از معامله در نظر نگیرید، ممکن است اختلافاتی بین شما و مشتری ایجاد شود.

 

 

 

بارگذاری