مقایسه اپلیکیشن‌ های پرداخت

در مقایسه اپلیکیشن های پرداخت، به انواع برنامه های کاربردی فعال در فضای مجازی ایران مانند آپ، 780، 724، تاپ، بله و موارد دیگر به همراه مزایا و معایب آنها پرداخته شده است.
تاریخ انتشار :
30، اردیبهشت 1399
دسته بندی :

امروزه برای انتقال پول، خرید شارژ و بسته‌های اینترنتی، پرداخت قبوض و دیگر خدمات این چنینی، نیاز به مراجعه حضوری افراد به بانک‌ها یا سایر مراکز خدماتی نیست. به لطف خدمات الکترونیکی، شما می‌توانید بسیاری از این فعالیت‌ها را به صورت آنلاین انجام دهید و این باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود و از اتلاف وقت تان جلوگیری می‌کند. پیش از این، تلفن بانک، اینترنت بانک و کد‌های دستوری به عنوان خدمات الکترونیکی پیشرو بودند؛ اما اکنون، استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت آنلاین را می‌توان به روزترین روش خدمت الکترونیکی نامید.

با توجه به امکاناتی که اپلیکیشن‌های پرداخت آنلاین ارایه می‌دهند، کمتر کسی را پیدا می‌کنید که بر روی گوشی خود، اپلیکیشن پرداختی را نداشته باشد. اپلیکیشن‌های پرداخت این امکان را به ما می‌دهند که امور بانکی و سایر امور مانند خرید شارژ را به آسانی از طریق گوشی خود انجام دهیم. امروزه تعداد زیادی اپلیکیشن پرداخت وجود دارد که خدماتی را به افراد ارایه می‌دهند که هرکدام دارای امکانات و قابلیت‌های متفاوتی هستند. ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که کدام اپلیکیشن امکانات بهتری را ارایه می‌دهد. گذشته از بحث قابلیت‌های یک اپلیکیشن، نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، اعتبار و امن بودن آن اپلیکیشن است؛ زیرا با توجه به خدماتی که اپلیکیشن‌های پرداخت ارایه می‌دهند، شما باید برخی اطلاعات شخصی تان از جمله شماره کارت‌ها یا بعضی رمز‌ها را برای این اپلیکیشن‌ها ارسال کنید. در این مقاله سعی داریم به مقایسه اپلیکیشن‌ های پرداخت بپردازیم و آنها را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است تعداد اپلیکیشن‌های پرداخت بسیار زیاد است، مواردی که ما در این مقاله بررسی می‌کنیم، محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پرداخت هستند. در واقع این اپلیکیشن‌ها بیشترین تعداد نصب فعال را  بین تمام اپلیکیشن‌های پرداخت دارا هستند.

اپلیکیشن پرداخت آپ

اپلیکیشن پرداخت آپ

در ابتدای مقایسه اپلیکیشن‌ های پرداخت، به مبحبوب‌ترین برنامه در این زمینه می پردازیم. این اپلیکیشن متعلق به شرکت آسان پرداخت پرشین است که در زمینه خدمات الکترونیکی فعالیت می‌کند. آپ، قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های اندروید و IOS را داراست که می‌توانید آن را از طریق کافه بازار و گوگل پلی دانلود کنید. ورود به این اپلیکیشن بسیار آسان و از طریق شماره تلفن شما انجام می‌گیرد.  این اپلیکیشن به لحاظ امکاناتی که به کاربر ارایه می‌دهد، در سطح بسیار بالایی قرار دارد و می‌توان آن را شناخته شده‌ترین اپلیکیشن پرداخت در ایران نامید. گستره وسیعی از خدمات، از طریق این اپلیکیشن قابل انجام است که در این اینجا به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

خرید شارژ

شارژ اینترنت

کارت به کارت

پرداخت قبوض

بیمه

خدمات خودرو

سرمایه گذاری

نیکوکاری

منوی اصلی این برنامه، ساده و بسیار زیباست و حس راحتی را در هنگام کار با این اپلیکیشن به کاربر منتقل می‌کند. اما اگر بخواهیم در مورد معایب آپ صحبت کنیم، 3 عیب اساسی می‌توان در این اپلیکیشن یافت:

در زمان ورود به اپلیکیشن، هیچ رمز عبوری از کاربر درخواست نمی‌شود، بنابراین هر فردی که گوشی شما را در دست داشته باشد به راحتی می‌تواند از اطلاعات شما در این اپلیکیشن استفاده کند.

شلوغی منوی اصلی که منجر به کاهش سرعت در استفاده از اپلیکیشن می‌شود.

پس از انجام تراکنش، رسید به کاربر پیامک نمی‌شود.

اپلیکیشن پرداخت آنلاین 780

اپلیکیشن پرداخت 780

این اپلیکیشن متعلق به شرکت پرداخت نوین آرین است. این شرکت که زیر نظر بانک اقتصاد نوین فعالیت می‌کند، ابتدا اقدام به راه اندازی سامانه کد دستوری 780 کرد. پس از گسترش استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت موبایل، این شرکت، اپلیکیشن 780 را معرفی کرد که تمام امکانات سامانه کد دستوری 780 را داراست. بزرگترین مزیت این اپلیکیشن نسبت به سایر برنامه‌های مشابه، رابط کاربری زیبا و متفاوت این اپلیکیشن است که علاوه بر اینکه حس دلنشینی را به کاربر منتقل می‌کند، به دلیل چینش درست آیکون‌ها، کار با برنامه را بسیار آسان می‌کند.

این برنامه پاسخگوی بسیاری از خدمات آنلاین مورد نیاز شماست؛ اما باید توجه داشت در این اپلیکیشن امکان انتقال وجه به صورت کارت به کارت، از بسیاری از بانک‌ها به عنوان مبدا وجود ندارد. همچنین در این اپلیکیشن، خدمات مربوط به بیمه ارایه نمی‌شود.

اپلیکیشن پرداخت آنلاین همراه کارت

اپلیکیشن پرداخت همراه کارت

این اپلیکیشن که متعلق به شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا و تحت نظر بانک آینده است، سال 1393 معرفی شد. این اپلیکیشن نیز تمام خدمات معمول که یک اپلیکیشن پرداخت باید ارایه دهد را داراست. اما در اینجا به برخی مزیت‌هایی که این برنامه را از سایر اپلیکیشن‌های پرداخت متمایز می‌کند، اشاره می‌کنیم:

امنیت بسیار بالا: ورود به این اپلیکیشن از طریق وارد کردن پسورد، اسکن چهره و حسگر اثر انگشت انجام می‌گیرد.

امکان وارد کردن اطلاعات کارت مبدا از طریق اسکن کارت با دوربین گوشی

معایب

در خدمات مربوط به دریافت وجه، نیاز است هم شخص مبدا و هم شخص مقصد، همراه کارت را نصب کرده باشند.

تراکنش از طریق برخی بانک‌ها امکان پذیر نیست.

اپلیکیشن پرداخت آنلاین 724

اپلیکیشن پرداخت 724

چهارمین مورد در لیست مقایسه اپلیکیشن های پرداخت، 724 است. 724 ابتدا یه سامانه کد دستوری بود که در سال 1393 نسخه اپلیکیشن آن به نام سه سوت معرفی شد و در سال 1396 نسخه اپدیت شده اپلیکیشن با همان نام 724 در دسترس کاربران قرار گرفت.

مزایا

امکان ذخیره گزارش تراکنش‌ها در قسمت گزارش‌ها

کسب امتیاز برای هر تراکنش که می‌توان از این امتیاز‌ها برای شارژ کیف پول به منظور خرید شارژ و ... استفاده کرد.

امکان پیش بینی مسابقات فوتبال و ...

معایب

در هنگام ورود به برنامه، رمز عبوری از کاربر درخواست نمی‌شود که منجر به کاهش امنیت اپلیکیشن می‌شود.

کاهش سرعت اپلیکیشن در هنگام ورود به بخش‌های گرافیکی.

اپلیکیشن پرداخت آنلاین تاپ

اپلیکیشن پرداخت تاپ

اپلیکیشن تاپ از برنامه‌های متعلق به شرکت تجارت الکترونیک پارسیان و زیر نظر بانک پارسیان است. پرداخت قبوض، شارژ سیمکارت، کارت به کارت کردن و سایر خدماتی که یک اپلیکیشن پرداخت ارایه می‌دهد، در اپلیکیشن تاپ نیز به شما عرضه می‌شود؛ اما این اپلیکیشن برخی خدمات خاص مانند سرویس‌های مربوط به بانک پارسیان و خرید طرح ترافیک را نیز دارا است. رابط کاربری این اپلیکیشن، بسیار خاص و متفاوت است و در نگاه اول، شما را به یاد ویندوز 8 شرکت مایکروسافت می‌اندازد.

معایب

دشوار بودن کار با رابط کاربری.

عدم درخواست رمز عبور برای ورود به برنامه که باعث کاهش امنیت اپلیکیشن می‌شود.

اپلیکیشن پرداخت آنلاین بله

اپلیکیشن پرداخت بله

ششمین مورد در لیست مقایسه اپلیکیشن‌ های پرداخت، برنامه «بله» است. این اپلیکیشن توسط یکی از شرکت‌های متعلق به بانک ملی طراحی شده است. اپلیکیشن بله یک تفاوت اساسی با سایر اپلیکیشن‌های پرداخت آنلاین دارد: این اپلیکیشن در واقع یک پیام‌رسان است که خدمات مربوط به پرداخت آنلاین را نیز انجام می‌دهد. بله شباهت زیادی به اپلیکیشن تلگرام دارد که شما می‌توانید از آن هم به عنوان یک پیام‌رسان و هم یک برنامه پرداخت آنلاین استفاده کنید. این برنامه قابلیت نصب به روی سیستم عامل اندروید و IOS را دارد. همچنین نسخه لینوکس و ویندوز آن نیز به صورت آزمایشی عرضه شده است. این برنامه خدمات معمول یک اپلیکیشن پرداخت آنلاین را به شما ارایه می‌دهد و در ارایه این نوع خدمات، مزیت خاصی نسبت به سایر اپلیکیشن‌های مشابه ندارد. اگر به دنبال برنامه‌ای هستید که خدمات پرداخت آنلاین را در کنار یک پیام‌رسان داشته باشید، بله پاسخگوی نیاز شماست.

اپلیکیشن پرداخت آنلاین سکه

اپلیکیشن پرداخت سکه

اپلیکیشن سکه توسط شرکت به پرداخت ملت و تحت نظر بانک ملت طراحی و ساخته شده است که خدمات پرداخت الکترونیکی از جمله کارت به کارت، پرداخت قبوض، خرید شارژ و ... را به شما ارایه می‌دهد. این اپلیکیشن را میتوان روی سیستم عامل اندروید و IOS نصب کرد.

مزایا

امکان رزرو هتل در داخل و خارج کشور

قابلیت پرداخت با NFC: در صورتی که کارت بانک ملت را در این اپلیکیشن ذخیره کرده باشید، بدون نیاز به کارت و تنها با وارد کردن رمز دوم و با استفاده از گوشی خود می‌توانید در پایانه‌های فروشگاهی به پرداخت ملت، خرید خود را انجام دهید.

امکان جمع آوری امتیاز پس از هر تراکنش به منظور شارژ کیف پول.

معایب

عیب بزرگ این اپلیکیشن مربوط به امنیت این اپلیکیشن است. در اپلیکیشن سکه هنگام ورود هیچ رمز عبوری درخواست نمی‌شود که امنیت این اپلیکیشن را پایین آورده است. در این مقاله به بررسی و مقایسه برخی از اپلیکیشن‌های پرداخت آنلاین پرداختیم. همان گونه که در ابتدا ذکر شد، تعداد اپلیکیشن‌های پرداخت بسیار زیاد است و ما در اینجا، تنها برخی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌ها را بررسی کردیم. بعضی از خدمات مانند خرید شارژ موبایل، کارت به کارت کردن و ... توسط تمام این اپلیکیشن‌ها ارایه می‌شوند؛ اما اگر به دنبال خدمت خاصی هستید، نوع رابط کاربری برای شما مهم است یا به دنبال اپلیکیشنی با ضریب امنیتی بسیار بالا هستید، پس باید جستجو کنید و برنامه‌ای که نیاز شما را پاسخ می‌دهد را پیدا کنید. امیدواریم مقاله مقایسه اپلیکیشن‌ های پرداخت در این راه به شما کمک کرده باشد.

 

برچسب ها