مبانی قیمت گذاری سیم کارت ؛ چیزهایی که نمی‌دانید!

در قیمت گذاری سیم کارت عواملی مانند کیفیت ارقامف نوع رند بودن، عام پذیری شماره، میزان کمیاب بودن شماره، نو یا کار کرده بودن و همچنین وضعیت بازار دخیل هستند.
تاریخ انتشار :
04، فروردین 1399
دسته بندی :

زمانی که بحث قیمت گذاری سیم کارت به میان می‌آید، افراد زیادی با ما تماس می‌گیرند که قصد دارند قیمت سیم کارت خود را به دست بیاورند. برخی تنها به دنبال پیدا کردن ارزش واقعی سیم کارت خود هستند و افراد دیگر نیز قصد فروش سیم کارت خود را دارند. در این میان با توجه به تجربه‌ای که در طول سال‌های اخیر به دست آورده‌ایم می‌توانیم به جرئت بگویم که درصد بالایی از افراد نسبت به قیمت ارائه شده برای سیم کارتشان جبهه می‌گیرند و به سختی آن را می‌پذیرند و حتی در برخی از موارد ممکن است مالک سیم کارت نسبت به کارشناسی که قیمت گذاری را انجام داده بدبین ‌شود یا حتی وی را به کم تجربگی یا کلاه‌برداری متهم کند. اما با وجود تمام تجربیاتی که در سال‌های اخیر کسب کرده‌ایم می‌توان گفت که دلیل اصلی اختلاف قیمت بین آنچه کارشناس بیان می‌کند و چیزی که مشتری انتظار دارد تنها یک چیز است: عدم وجود تجربه کافی در قیمت گذاری سیم کارت و شناخت بازار انواع شماره‌ها.

بسیاری از اوقات افراد کم تجربه تصور نادرستی از نوع رند و حتی ارزش شماره خود دارند. در بیشتر موارد انتظارات مالک سیم کارت غیر کارشناسی است و به همین دلیل وی رقم‌های بالاتری از قیمت سیم‌کارت خود را پیشنهاد می‌کند. در این مقاله سعی می‌کنیم به صورت کاملاً تخصصی به مبانی قیمت گذاری سیم کارت و فرایند تعیین قیمت آن نگاهی می‌اندازیم تا بخشی از ابهاماتی که در این پروسه برای تعدادی از مشتریان به وجود می‌آید را برطرف کنیم.

مرحله اول: بررسی انواع رند

در مرحله اول کارشناس نوع رند و کدهای شماره را بررسی می‌کند. بعد از بررسی این دو مورد، لزوماً باید به یک پایگاه اطلاعاتی گسترده که شامل انواع شماره‌ها باشد، دسترسی پیدا کرد. در این مرحله کارشناس شماره‌های مشابه این سیم کارت را پیدا کرده و قیمت‌های آن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کند. دقت کنید تنها مقایسه یک شماره با شماره دیگر برای به دست آوردن محدوده قیمت آن کفایت نمی‌کند و حتماً باید بعد از شناخت دقیق سیم کارت، آن را با تعداد زیادی دیگر از سیم کارت‌های همان دسته مقایسه کرد.

نکته: در این مرحله باید دقت داشته باشید پایگاهی که از آن به عنوان مرجع قرار است استفاده کنید، باید توسط کارشناسان حرفه‌ای قیمت گذاری شده باشد. اگر این کار توسط فرد یا افراد غیرحرفه‌ای انجام شده باشد، آنالیز قیمت سیم کارت دچار اشکال خواهد شد.

مرحله دوم: بررسی کیفیت ارقام

به جز نوع رند، کیفیت ارقام نیز اهمیت بالایی در قیمت گذاری سیم کارت دارد. مثلاً ارقام سیم کارت ریز باشند یا تنها از 2 رقم، 3 رقم یا 4 رقم تشکیل شده باشند، می‌تواند روی قیمت سیم کارت اثر داشته باشد.

مرحله سوم: بررسی عام پذیری شماره

یکی از تخصصی‌ترین مراحل قیمت گذاری سیم کارت، بررسی میزان عام پذیری یا همان محبوبیت شماره است. بعد از آن که کد و نوع رند سیم کارت تشخیص داده شد، باید بررسی شود که آیا این شماره در بازار می‌تواند با استقبال از جانب مشتریان روبرو شود یا خیر؟ در واقع، فروشنده بعد از کسب تجربه در بازار خرید و فروش سیم کارت، می‌تواند متوجه شود که آیا مردم نسبت به این شماره واکنش مثبتی نشان می‌دهند یا خیر. این مسئله بسیار تخصصی است و البته تأثیر بالایی هم در میزان قیمت سیم کارت دارد. مثلاً بعد از چندین سال تجربه در این زمینه، می‌توانیم بگوییم که رندهای هزاری از اول و هزاری از آخر معمولاً عام پذیری بالایی دارند. در مقابل، رندهای گفتاری یا حروفی و ترتیبی، محبوبیت کمتری در بازار دارند.

قیمت گذاری سیم کارت در شماره ماندگار

مرحله چهارم: تشخیص قیمت پایه

یکی دیگر از مراحل مهم برای قیمت گذاری، تشخیص قیمت پایه سیم کارت است. به عنوان مثال، برای آنکه یک سیم کارت با پیش کد 09121 که دارای رند جفت جفت از آخر است، باید ابتدا بتوانیم قیمت پایه کد را به دست بیاوریم. برای به دست آوردن قیمت پایه کد نیز می‌توان از تحقیق و جستجو استفاده کرد. پیدا کردن قیمت پایه تا حد زیادی کمک می‌کند که در مسیر درست قیمت گذاری قدم بردارید.

مرحله پنجم: ایجاد ضریب روی قیمت پایه

بعد از آنکه قیمت پایه را پیدا کردیم، باید با توجه به نوع رند شماره، ضریبی از قیمت پایه را به آن اضافه کنیم. در این مورد، باید بدانید که هر نوع رند، ارزش به خصوصی دارد که بیشتر با کسب تجربه به دست می‌آید. به همین دلیل، بدون دانش کافی در این زمینه، نمی‌توانید ضریب لازم برای اضافه کردن به قیمت پایه را پیدا کنید.

مرحله ششم: بررسی میزان کمیاب بودن شماره

در این مرحله باید بررسی کنید که شماره‌های مشابه این سیم کارت، به چه میزان در بازار وجود دارند. هر چه تعداد شماره‌های مشابه کمتر باشد، قیمت سیم کارت بالاتر می‌رود. علت کمیاب بودن برخی از شماره‌ها نیز این است که برخی از کدها از لحاظ آماری و شبکه‌ای، تعداد کمی دارند و به اصطلاح کمیاب‌تر هستند.

مرحله هفتم: میزان عرضه و تقاضا

عوامل مهمی در بازار وجود دارند که به صورت مستقیم می‌توانند روی قیمت سیم کارت اثر بگذارند. مثلاً نرخ خرید و فروش در هفته یا ماه‌های گذشته یا وضعیت کلی بازار، اثرات مثبت یا منفی زیادی بر قیمت سیم کارت می‌گذارند. در این بازار، هر چه میزان تقاضا بالاتر باشد، قیمت‌ها نیز بالاتر می‌روند.

مرحله هشتم: وضعیت بازار

از جمله عواملی که می‌توانند به صورت غیرمستقیم روی قیمت سیم کارت تأثیر بگذارند، می‌توان به قیمت سکه، طلا، دلار، مسکن، خودرو و موارد دیگر اشاره کرد. شاید از نظر منطقی قیمت سیم کارت و قیمت خودرو با یکدیگر مرتبط نباشند؛ اما تجربه نشان داده که نوسان در هر یک از این بازارها، می‌تواند باعث ایجاد نوسان در بازار سیم کارت شود. دلیل آن هم تغییر در نرخ تورم بازار است که روی قیمت هر کالایی اثر می‌گذارد.

مرحله نهم: نو یا کارکرده بودن سیم کارت

همان‌طور که می‌دانید سیم کارت‌ها به‌صورت نو (خشک) و دست دوم خرید و فروش می‌شوند. سیم کارت‌های خشک قیمت بالاتری نسبت به سیم کارت‌های مشابه دست دوم دارند.

در پایان توصیه می‌کنیم که برای قیمت گذاری سیم کارت، در صورتی که تجربه و شناخت کافی از بازار ندارید، خودتان به صورت خودسرانه اقدام نکنید و این کار را به کارشناسان معتمد بسپارید.

 

جواد امامی

قیمت ها پایین تر از بازار خرید یا فروش اعلام میکنید ، چرا

ارسال پاسخ
14، شهریور 1399
0
0
تیم پشتیبانی شماره ماندگار

با سلام و ممنون از نظر جنابعالی قیمت های خرید و فروش تابع شرایط روزانه بازار هستن و هر قیمتی که اعلام میشه قطعا از اون پیروی میکنه

15، شهریور 1399
0
0