علت نخواندن سیم کارت در گوشی و رفع آن

علت نخواندن سیم کارت در گوشی می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین راه حل های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح میدهیم.
تاریخ انتشار :
22، تیر 1399
دسته بندی :

 

همه ما بدون شک برای یک‌بار هم که شده با مشکل عدم توانایی تلفن همراه خود در شناسایی سیم کارت مواجه شده‌ایم، تجربه‌ای که می‌تواند بنا بر دلایل مختلفی ایجاد شود. در این مقاله قصد داریم با شما درباره علت نخواندن سیم کارت در گوشی صبحت کنیم و سپس راهکارهای مختلفی را که می‌توانید از آن‌ها برای حل این مشکل استفاده کنید را برای شما معرفی کنیم. با توجه به اینکه این مشکل، ممکن است در طول استفاده از تلفن همراه برای شما هم اتفاق افتد، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل نخواندن سیم کارت در گوشی

علت نخواندن سیم کارت در گوشی می‌تواند موارد مختلفی را از قبیل درست قرار ندادن سیم کارت در گوشی، وجود برخی مشکلات نرم افزاری و یا حتی سخت افزاری در تلفن همراه شما و ... را شامل شود. علت نخواندن سیم کارت در گوشی شما هرچه باشد، لازم است شما در این مواقع از راه‌حل‌های مختلف برای حل آن، آگاه باشید. گهگاه علت نخواندن سیم کارت در گوشی می‌تواند از افتاده شدن یا وارد آمدن ضربه به گوشی ناشی شود که در این صورت، تلفن همراه ما دست‌خوش مشکلات سخت افزاری شده است و لازم است برای رفع آن به یک تعمیرکار خبره تلفن همراه، مراجعه کنیم. البته ممکن است که سیم کارت در جای خود جابجا شده باشد که با بیرون آوردن و جایگذاری دوباره آن این مشکل رفع می‌شود.

عدم وجود سرویس

خیلی از مواقع، عمده‌ترین علت نخواندن سیم کارت در گوشی می‌تواند از عدم وجود سرویس ناشی شود. مثال‌هایی که می‌تواند حتی با عوض کردن سیم کارت شما نیز حل نشود. این در حالی است که در بیشتر مواقع ری استارت کردن تلفن همراه شما (با سیستم عامل اندروید) فارغ از نوع سیم کارت (همراه اول، رایتل، ایرانسل و...) و علت نخواندن سیم کارت در گوشی، می‌تواند مؤثر واقع شود. برای این منظور کافی است که دکمه پاور تلفن همراه خود را برای چند ثانیه فشار دهید تا گزینه ری استارت (Restart) برای شما به نمایش درآورده شود، سپس با انتخاب آن، تلفن شما خاموش و مجدد روشن شود. اگر بنا بر هر دلیلی قادر به ری استارت کردن تلفن همراه خود نیستید می‌توانید به صورت موقتی و برای مدت زمانی در حدود 30 ثانیه تلفن همراه خود را خاموش کرده و مجدداً آن را روشن نمایید. همان‌طور که گفته شد این راه‌حل در اکثر مواقع و فارغ از علت نخواندن سیم کارت در گوشی، می‌تواند به کمک شما بیاید.

لازم به ذکر است که اگر استفاده از روش فوق، یعنی ری استارت کردن تلفن همراه، مؤثر واقع نشد شما می‌توانید (در صورت اینکه تلفن همراه شما از شارژ حداقل 15 درصدی برخوردار است.) دو دکمه پاور (power) و همچنین کم کردن صدای گوشی (volume down) را به‌صورت هم‌زمان فشار دهید. پس از انجام این اقدام، اسکرین گوشی شما مقداری تیره می‌شود و پس از به نمایش درآمده شدن لوگوی شرکت تولید کننده گوشی‌تان، تلفن همراه شما به گونه‌ای خاص، ری استارت می‌شود.

جابجایی باتری

یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که فارغ از علت نخواندن سیم کارت در گوشی می‌توانید از آن برای رفع این مشکل استفاده کنید، خاموش کردن تلفن همراه و خارج کردن باتری از داخل آن است. لازم به ذکر است که لازمه استفاده از این روش این است که باتری قابلیت جدا شدن از تلفن همراه را داشته باشد. پس از خارج کردن باتری، مدت زمانی بین 1 الی 2 دقیقه صبر کنید و در ادامه اقدام به قرار دادن باتری در داخل گوشی کنید.

جاگیر نبودن سیم کارت

در خیلی از مواقع، علت نخواندن سیم کارت در گوشی می‌تواند ناشی از تکان خوردن سیم کارت در داخل تلفن همراه باشد که شما می‌توانید این مشکل را با استفاده از یک تکه کوچک کاغذ رفع کنید.

آسیب های فیزیکی

از دیگر مواردی که می‌توان به‌عنوان علت نخواندن سیم کارت در گوشی به آن اشاره کرد، نشستن گرد و غبار و یا حتی چربی بر روی سیم کارت شماست. این مسئله می‌تواند مانع از خواندن شدن سیم کارت شما توسط تلفن همراه شود و عمده‌ترین راه‌حل مقابله با آن این است که اقدام به خارج کردن سیم کارت خود کنید و آن را با استفاده از یک قلم‌مو و ضد عفونی کننده الکلی، تمیز کنید.

شکسته شدن، خم شدن و به‌صورت خلاصه آسیب دیدن فیزیکی سیم کارت، از دیگر مواردی هستند که ما می‌توانیم آن‌ها را به عنوان علت نخواندن سیم کارت در گوشی به شما معرفی کنیم. این مشکلات می‌توانند بنا بر دلایل مختلفی همچون اعمال فشار به سیم کارت به هنگام تبدیل کردن آن به نانو و یا میکرو صورت گیرد.

برنامه های مخرب

در تعداد معدودی از موارد، نصب تعدادی برنامه اصطلاحاً مخرب برای تلفن همراه می‌تواند علت نخواندن سیم کارت در گوشی شما باشد. برای رفع این مشکل کافی است که تلفن همراه خود را در حالت safe mood راه‌اندازی کنید و مدت زمانی در حدود چند ساعت فرصت دهید که بر روی این مود باقی بماند. در ادامه بررسی کنید که آیا هنوز هم مشکل نخوانده شدن سیم کارت توسط تلفن همراه وجود دارد و یا خیر؟ در خیلی از مواد این مسئله می‌تواند یک راه‌حل اساسی برای حل مشکل مذکور، به شمار رود. در ادامه لازم است که برای حل مشکل نخوانده شدن سیم کارت بر روی تلفن همراه، اقدام به حذف کردن (uninstall) برنامه (برنامه‌هایی) کنید که آن‌ها را اخیراً بر روی تلفن همراه خود نصب کرده اید و سپس تلفن خود را از حالت safe mood خارج کنید. این برنامه‌ها عمدتاً دارای یک باگ هستند که گوشی شما را اصطلاحا توسط یک بدافزار آلوده کرده اند و این مسئله می‌تواند به عنوان یک علت بسیار مهم در خوانده نشدن سیم کارت توسط تلفن همراه تلقی گردد.

حالت هواپیما

 در خیلی از مواقع و فارغ از علت نخواندن سیم کارت در گوشی، استفاده از حالت airplane mood و قرار دادن گوشی به مدت 30 ثانیه در این حالت، می‌تواند راهگشا باشد. پس از خارج کردن تلفن همراه از حالت airplane mood در زمانی که گوشی شما در جستجوی سرویس است، احتمال حل مشکل نخوانده شدن سیم کارت توسط گوشی، وجود دارد. برای این کار کافی است که نوار وضعیتی که در بالای صفحه تلفن همراه وجود دارد را به پایین بکشید و سپس آیکونی که شکلی شبیه به هواپیما دارد را لمس کنید تا حالت airplane mood فعال شود. در ادامه و پس از گذشت مدت زمان مذکور (30 ثانیه) شما می‌توانید با طی کردن پروسه فعال‌سازی airplane mood، تلفن همراه خود را از حالت هواپیما خارج کنید.

تغییر حالت شبکه

از دیگر راه‌هایی که پس از ایجاد مشکل عدم خوانده شدن سیم کارت توسط تلفن همراه خود می‌توانید برای رفع این مشکل استفاده کنید، تغییر حالت شبکه است. برای این کار کافی است که به قسمت تنظیمات (setting) رفته و سپس به قسمت mobile network بروید و درنهایت با رفتن بر روی network mood باید اولین گزینه، یعنی LTE/WCDMA/GSM(AUTO connect) را انتخاب کنید. این راه حل که به عنوان قرار دادن تنظیمات تلفن همراه در حالت Auto  شناخته می‌شود، همیشه کارساز نیست و گاهی شما نیاز پیدا می‌کنید که تلفن همراه خود را به صورت دستی، تنظیم کنید.

برای تنظیم دستی تلفن همراه خود کافی است که به قسمت تنظیمات بروید و گزینه network & internet را لمس کنید و در ادامه نوبت به انتخاب mobile network می‌رسد. در این قسمت با لمس network operator و سپس search network شما وارد فاز جست‌وجوی دستی در تلفن همراه خود می‌شوید. با آغاز جستجو، بررسی شبکه‌های اطراف آغاز می‌شود. پس از اتمام جستجو لیستی از شبکه‌های مخابراتی قابل دسترس موجود در محیط اطراف برای شما نمایش داده می‌شوند که شما لازم است در بین آن‌ها، شبکه مخابراتی اپراتور سیم کارت نصب شده بر روی تلفن همراه خود را انتخاب کنید. تنظیم دستی تلفن همراه، می‌تواند در خیلی از مواقع مؤثر واقع شود و مشکل عدم خوانده شدن سیم کارت توسط تلفن همراه شما را حل کند.

حافظه کش

از دیگر راه‌هایی که می‌توانید از آن برای رفع مشکل عدم خوانده شدن سیم کارت توسط تلفن همراه از آن استفاده کنید می‌توان به پاک کردن کش اشاره کرد. این راه که برای دارندگان و مشترکین سیم کارت‌های همراه اول و ایرانسل مناسب است با رفتن به قسمت تنظیمات (setting) و سپس storage و در ادامه internal storage و درنهایت cached data انجام می‌پذیرد. با رفتن بر روی cached data یک پیام برای شما ظاهر می‌شود که آیا موافق به پاک کردن تمام برنامه‌های نصب شده بر روی تلفن همراه خود هستید؟ اگر موافق هستید گزینه delete را انتخاب کنید.

رفع مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی

تغییر تنظیمات

خیلی از مواقع عدم توانایی گوشی در شناسایی اپراتور مهم‌ترین علت نخواندن سیم کارت در گوشی است. این مسئله از عدم تنظیمات صحیح تلفن همراه نشاءت می‌گیرد. برای تنظیم درست کافی است مسیر زیر را پیش بگیرید:

Setting>Mobile Network>Network Operators>Search Networks

درنهایت دستگاه تلفن همراه شما به جست‌وجو می‌پردازد و نتایجی را برای شما نشان می‌دهد. درنهایت کافی است که شما اپراتور سیم کارت خود را بر روی تلفن همراهتان، تپ کنید.

از دیگر روش‌ها برای حل این مشکل می‌توان به تغییر مکان فعلی (جابه‌جایی) خود اشاره کرد که این راه بخصوص برای دارندگان تلفن همراه برند سامسونگ می‌تواند مؤثر واقع شود. گهگاه علت نخواندن سیم کارت در گوشی، آنتن دهی نامناسب است که شما می‌توانید از پریدن مکرر آنتن خود از این مسئله آگاه شوید.

راه حل نهایی برای رفع مشکل نخواندن سیم کارت

اگر تمامی روش‌های گفته شده در رفع مشکل خوانده نشدن سیم کارت توسط تلفن همراه شما مؤثر واقع نشد، تنها راه‌حل پیش روی شما استفاده از روش ریست فکتوری است. مهم‌ترین مشکل استفاده از این روش، پاک شدن کلیه اطلاعات شماست؛ بنابراین لازم است که پیش از استفاده از این روش از کلیه اطلاعات خود بک آپ بگیرید. برای ریست فکتوری، مسیری که در زیر به آن اشاره‌شده است را پیش بگیرید.

Setting>Back UP & Reset>Factory Reset

 با این کار، تنظیمات شبکه تلفن همراه شما به حالت کارخانه بازمی‌گردد و شما لازم است که آن را مجدداً تنظیم کنید. برای این کافی است که مسیر اشاره شده در ذیل را پیش بگیرید:

Setting>Back UP & Reset>Network setting reset

به‌جز ریست کردن گوشی، شما می‌توانید با استفاده از آپدیت کردن سیستم‌عامل گوشی خود، از پس رفع این مشکل به خوبی برآیید. مسیر زیر به عنوان یک مسیر سرراست برای آپدیت کردن سیستم عامل اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Setting>System Updates>check for system update

مطالب پیشنهادی : خرید و فروش سیم کارت
برچسب ها